Krótka Historia kolejowej trasy turystycznej nr 283

 (link otworzy duże zdjęcie)

Linia kolejowa Jelenia Góra - Lwówek Śląski powstała między 1902-1909 r. i jest jedną z niewielu tak pięknych i malowniczych tras kolejowych na Dolnym Śląsku. W pierwszym etapie linia ta służyła do zaopatrzenia powstającej w Pilchowicach zapory. Gdy budowano 11 kilometrowy odcinek z Jeleniej Góry do Pilchowic, w tym samym czasie równocześnie wykonywano 14,6 kilometrowy odcinek z Lwówka Śląskiego do Wlenia. Prace nad tym odcinkiem zakończono w 1908 r. Następnym etapem było połączenie stacji Pilchowice-Zapora ze stacją we Wleniu. Był to najtrudniejszy i najdroższy etap do wykonania. Wymagał on wykucia trzech tuneli, postawienia wiaduktu i mostu nad rzeką Bóbr. Budowę linii kolejowej Jelenia Góra-Lwówek Śląski ukończono 28 sierpnia 1909 r.

Linia kolejowa w liczbach:
Nr ogólnopolski: 283
Długość linii: 32,6 km
Linia jednotorowa
Ilość przystanków: 9
Ilość tuneli: 3
1 tunel- Góra Czyżyk (187 m),
2 tunel- Góra Dwory (154 m),
3 tunel- Wzgórze Zamkowe (320 m)

Miłośnicy naszej trasy kolejowej na odcinku Jelenia Góra-Wleń-Lwówek Śląski mogą odebrać w Urzędzie Miasta i Gminy Wleń okazyjną ulotkę poświęconą tej trasie.

Opublikowano: 04 sierpnia 2016 15:16

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Załączniki:

Zdjęcia trasy GIF [2.24 MB]

scan 1 [2.7 MB]

scan 7 [2.09 MB]

Wyświetleń: 1289

Urząd Miasta i Gminy Wleń

| Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępniona na stronie internetowej: www.bip.wlen.pl informacją na temat przetwarzania przez Urząd Miasta i Gminy Wleń danych osobowych.