Zobacz, jak wygląda praca mechanizmu zegarowego w wleńskim ratuszu

 
Dzięki pracy pana Jacka Chorągwickiego nasz zegar znowu chodzi. Potrzeba jeszcze trochę czasu aby dostroić i wyregulować nasz czasomierz, ale wszystko jest na dobrej drodze. Jacek Chorągwicki jest absolwentem Diecezjalnego Instytutu Muzyki Sakralnej w Legnicy. Pracuje jako kolejarz oraz pełni stanowisko organisty w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłakowicach. Jest prezesem Stowarzyszenia Kolej Karkonoska, które działa na rzecz reaktywacji nieczynnych linii kolejowych do Karpacza, Kowar, Mysłakowic oraz organizuje imprezy drezynowe. Od najmłodszych lat podróżuje, zwiedzając kościoły - w tym organy, zegary wieżowe oraz dzwony. Na przestrzeni lat dzięki obserwacjom leciwych mechanizmów zegarowych oraz dokształcania się dzięki książkom opracowanych przez przedwojennych mistrzów zegarmistrzostwa podjął się uruchomienia zegara wieżowego kościoła w Mysłakowicach - uszkodzonego i zatrzymanego po 1945r. Zegar został uruchomiony w 2017r. i chodzi po dziś dzień, wybijając kwadranse oraz pełne godziny. Wraz ze Stowarzyszeniem Kolej Karkonoska prace przy uruchomieniu zegara wieżowego na ratuszu we Wleniu trwają od lipca- w zegarze uruchomiony został mechanizm chodu (jest on stale doregulowywany) następnie zostaną uruchomione mechanizmy wybijania kwadransów i godzin. Po całkowitej regulacji zegar powróci do właściwej pracy.

Opublikowano: 01 września 2020 13:00

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 722

Urząd Miasta i Gminy Wleń

| Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępniona na stronie internetowej: www.bip.wlen.pl informacją na temat przetwarzania przez Urząd Miasta i Gminy Wleń danych osobowych.