Wleń - centrum historycznego mikroregionu

5.png

Najstarszą formą podziału administracyjnego państwa polskiego były okręgi określane jako kasztelanie. Mieściły się zwykle w grodzie - państwowym obiekcie obronnym zamieszkałym przez kasztelana administrującego okręgiem grodowym.

Wleń - założenie obronne na Górze Zamkowej potwierdzone w źródłach archeologicznych od X w., w przekazach pisanych od połowy XIIw., od początków XIII w. wymieniany jako kasztelania na południowo-zachodniej rubieży państwa Piastów. Wleński okręg grodowy sąsiadował od północy i wschodu z podobnymi jednostkami wokół grodów w Bolesławcu, Legnicy i w Świnach.

Dzięki uprzejmości profesora Jerzego Piekalskiego otrzymaliśmy bardzo ciekawe materiały o historii naszej gminy. Zapraszamy do czytania PONIŻEJ

 

Opublikowano: 10 czerwca 2019 15:30

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 460

Urząd Miasta i Gminy Wleń

| Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępniona na stronie internetowej: www.bip.wlen.pl informacją na temat przetwarzania przez Urząd Miasta i Gminy Wleń danych osobowych.