Burmistrz Artur Zych wyjaśnia wątpliwości związane z podwyżką opłaty śmieciowej

odpady (link otworzy duże zdjęcie)

W związku z wieloma wątpliwościami związanymi z podwyżką opłat za wywóz śmieci wyjaśniamy:
Podwyżka opłat za gospodarowanie odpadami wynosi ok. 25-30%. Jest spowodowana wzrostem opłat na składowiskach śmieci oraz wzrostem cen energii elektrycznej. Dotychczas w naszej gminie stosowaliśmy metodę ustalania opłaty od gospodarstwa domowego. Obowiązywało kryterium od rodzin 1-osobowych, 2-3 osobowych oraz składających się z 4 i więcej osób. W lutym br. Rada Miasta i Gminy Wleń podjęła decyzję o podwyżce opłat za gospodarowanie odpadami. Uchwała utrzymywała zasadę naliczania opłaty od gospodarstwa domowego.

Kilka dni później otrzymaliśmy informację, że Regionalna Izba Obrachunkowa uchwałę zanegowała, ze względu na zastosowaną metodę obliczania opłaty. Chociaż w tym czasie nie zmieniły się przepisy, jednak sądy administracyjne metodę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami uznały za niezgodną z prawem. Dlatego na VIII sesji 25 kwietnia 2019 roku Rada podjęła nową uchwałę, która reguluje sposób naliczania opłaty. Rada miała do dyspozycji cztery metody obliczania opłaty śmieciowej:
1. od mieszkańca,
2. od metrażu mieszkania,
3. proporcjonalnie do zużycia wody,
4. od gospodarstwa domowego (niezależnie od ilości mieszkańców).
Uznano, że pierwsza metoda jest najlepsza, choć niedoskonała. Wadą drugiej metody jest to, że często osoby samotne mieszkają w dużych mieszkaniach co skutkowałoby wysokimi opłatami.
Dlatego ta metoda nie została przyjęta. Metoda wyliczenia opłaty proporcjonalnie do zużycia wody zakłada, że wszyscy mieszkańcy posiadają liczniki wody, a naszym przypadku tak nie jest i nie ma możliwości zastosowania tego sposobu.
Czwarta metoda powoduje, że niezależnie od ilości osób płaci się tyle samo, czyli znowu osoby samotne płaciłyby wysoką opłatę.

W związku z powyższym opłaty za gospodarowanie odpadami będą naliczane proporcjonalnie do liczby osób zamieszkujących. Ponieważ pierwsza uchwała została uchylona opłaty naliczane będą według nowej uchwały i jest to jedyna podwyżka. Podwyżka nie jest tak drastyczna jak próbują przekonywać niektóre media, w Warszawie opłata za śmieci wzrosła o 70%, w Lublinie około 50%, a w niektórych gminach nawet 100%. Problem nie jest lokalny, a ogólnopolski. W naszym przypadku podwyżka wyniesie około 30%. Na kolejne posiedzenie Rady Miasta i Gminy we Wleniu zaproponuję uchwałę, która złagodzi skutki podwyżki dla rodzin wielodzietnych posiadających Kartę Dużej Rodziny. Takie działanie złagodzi choć trochę problem rodzin wielodzietnych.

O problemach ze śmieciami można przeczytać na https://www.money.pl/…/za-smieci-placimy-coraz-wiecej-to-ni…, czy https://tvn24bis.pl/…/fala-podwyzek-oplat-za-wywoz-smieci-k….

Obecna stawka za gospodarowanie odpadami wynosi 16 zł od mieszkańca za śmieci segregowane i 32 zł za mieszkańca za śmieci niesegregowane.

Na koniec dodam tylko, że zgodnie z przepisami prawa ani jeden grosz z opłaty za śmieci nie może trafić na inny cel poza gospodarowaniem odpadami.

Artur Zych
Burmistrz Miasta i Gminy Wleń

Opublikowano: 07 maja 2019 13:31

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 583

Urząd Miasta i Gminy Wleń

| Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępniona na stronie internetowej: www.bip.wlen.pl informacją na temat przetwarzania przez Urząd Miasta i Gminy Wleń danych osobowych.