Burmistrz Artur Zych o możliwości doprowadzenia sieci gazowej do Gminy Wleń

grafika, palnik gazowy, fragment Wlenia (link otworzy duże zdjęcie)

Burmistrz Miasta i Gminy Wleń Artur Zych:
W zeszłym roku odbyłem kolejne spotkanie w Polskiej Spółce Gazownictwa, w Oddziale we Wrocławiu. Tematem spotkania była oczywiście możliwość doprowadzenia do naszej gminy gazu sieciowego. Dla nas jest to jedna z możliwości zmniejszenia smogu w naszej gminie. W Polsce istnieją trzy rodzaje sieci: wysokiego, średniego i niskiego ciśnienia. Aby przejść z jednej sieci do drugiej potrzebna jest budowa stacji redukcyjnej, która jest bardzo kosztowna. Dlatego też według pracowników PSG we Wrocławiu najsensowniejszym sposobem podłączenia gazu do Wlenia byłby gazociąg od strony Jeżowa Sudeckiego, a konkretnie od Siedlęcina. Długość budowanej linii to około 10 km, koniecznie byłoby wybudowanie stacji redukcyjnej. Taka inwestycja byłaby możliwa tylko przy założeniu, że dostarczylibyśmy do PSG 1000 umów o podłączenie do sieci gazowej. Gazociąg przebiegałby przez Strzyżowiec, Nielestno i kończyłby się we Wleniu. Na trasie gazociągu mieszka około 2500 mieszkańców gminy, co oznacza mniej więcej 700 rodzin, z których i tak znaczna część nie podłączyła by się do tej sieci. W związku z tym współczynnik podłączenia w ilości 1000 punktów jest dla nas nieosiągalny.

Jednak liczę na to, że te zasady z czasem zostaną zmienione, ponieważ coraz większą wagę przywiązuje się w Polsce do walki ze smogiem. Być może w najbliższej przyszłości decydenci w naszym kraju doprowadzą do zmiany tych zasad, w których nie będzie najważniejszym kryterium rachunek ekonomiczny, a efekt ekologiczny i związana z nim poprawa jakości życia i zdrowia mieszkańców. Aby to mogło być możliwe właśnie wystąpiłem do posłów i senatorów z naszej okolicy o wsparcie inicjatywy budowy gazociągu do naszej gminy.

Pismo zawiera się w dwóch załącznikach graficznych poniżej.

Źródło: Fb Burmistrz Miasta i Gminy Wleń

Opublikowano: 09 marca 2018 08:22

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 803

Urząd Miasta i Gminy Wleń

| Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępniona na stronie internetowej: www.bip.wlen.pl informacją na temat przetwarzania przez Urząd Miasta i Gminy Wleń danych osobowych.