Wieś o bardzo bogatej historii, jedna z najstarszych w gminie. Mimo częstych zmian właścicieli i trudnych warunków życia stale się rozwijała i należała do największych w okolicy. Znaczny rozwój wsi miał miejsce na początku XX w., kiedy w Strzyżowcu mieszkali robotnicy pracujący przy budowie linii kolejowej oraz zapory w Pilchowicach. Mieszkał tu również wówczas Werner Paul- fotograf, który na kliszach szklanych dokumentował fotograficznie wszystkie wykonywane prace. Dzięki niemu można odtworzyć niemal dzień po dniu całą historię budowy linii kolejowej i zapory.
Dziś Strzyżowiec słynie przede wszystkim z aktywności mieszkańców. W latach 1982-1984 parafianie pod przewodnictwem proboszcza wznieśli kościół. Strzyżowiec ma swoje logo, flagę a nawet hymn. Kultywuje się tu tradycje: w sierpniu na górze Strzyżowej palą się ognie św. Wawrzyńca a w trakcie wszelkich uroczystości ładu pilnuje „Straż Bobrzańska” ( grupa chłopców przebranych za plemię Bobrzan).

 

Sołtys: Stanisław Mrówka
Adres: Strzyżowiec, 59-610 Wleń
nr tel: 600160434

 

Urząd Miasta i Gminy Wleń

| Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępniona na stronie internetowej: www.bip.wlen.pl informacją na temat przetwarzania przez Urząd Miasta i Gminy Wleń danych osobowych.