Malowniczo położona, podzielona na trzy osady wieś w gminie Wleń. Niespełna 200 mieszkańców. Powierzchnia to ponad 7,5 km2 . W większości tereny leśne i rolnicze. Przez terytorium wsi przebiega Park Krajobrazowy Doliny Bobru. W Parku i otulinie zachowało się wiele miejsc działalności człowieka, pochodzącej z wczesnych okresów historycznych, po eksploatacji złota do dziś pozostały sztolnie. Zachowały się również liczne kamieniołomy. Ścieżki po rezerwacie prowadzą wśród niezwykle ciekawych grądów zboczowych. Podczas wędrówki tuż przy ścieżce można obserwować ciekawe rośliny m.in. bodziszka żałobnego, czosnek niedźwiedzi, śledziennicę skrętolistną. Do ciekawostek przyrodniczych należą również lawy pukliste. Największą atrakcją są ruiny średniowiecznego zamku owianego wieloma legendami, związanymi ze św. Jadwigą i jej cudami.

Pomimo określanej powszechnie lokalizacji (Wleń– Lenno– Gródek) ruiny zamku (http://zamekwlen.republika.pl/ ) wraz z przyległym kościółkiem i kompleksem pałacowym stoi na terenie wsi Łupki. We wpisie do rejestru zabytków widnieje: „Gródek z kościołem (zamek Lenno- ruiny) wpis z dn. 13.11.56, Park pałacowy wpis z dn. 15.06.79, Pałac wraz z pawilonem ogrodowym i gołębnikiem wpis z dn. 10.05.85”. Poza ruinami i szybko modernizowanym kompleksem pałacowym w środku wsi stoi uroczo położone w zacisznym miejscu, z dala od wielkomiejskiego zgiełku Szkolne Schronisko Młodzieżowe oferujące tanie noclegi otoczone lasami jest rajem dla grzybiarzy. Latem okolica zachęca do wycieczek pieszych i rowerowych a zimą do uprawiania narciarstwa biegowego.

Sołtys: Waldemar Birulo
Adres: Łupki 16, 59- 610 Wleń
nr tel:
533910206

 

Urząd Miasta i Gminy Wleń

| Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępniona na stronie internetowej: www.bip.wlen.pl informacją na temat przetwarzania przez Urząd Miasta i Gminy Wleń danych osobowych.