Szlak wodny rzeka Bóbr

Lokalizacja: dolnośląskie, pow. lwówecki, gm. Wleń, Wleń

Kategorie: Woda: Rzeki

spływ pontonowy rzeka Bóbr

SZLAK WODNY RZEKA BÓBR – to jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych regionu, przeznaczony dla wszystkich miłośników spływów kajakowych i pontonowych. Najpopularniejszy przepływany odcinek regionu to trasa z Nielestna (okolice PKP) do Wlenia (Pole namiotowe) i dalej do Marczowa. Bogata oferta firm specjalizujących się w turystyce wodnej przeznaczona jest zarówno dla grup zorganizowanych jak i turystów indywidualnych. Bezpośrednie obcowanie z przyrodą pozwala oderwać się od codzienności, odpocząć i spędzić miło czas. Spływy kajakowo - ponotnowe rzeką Bóbr to niesamowita przygoda i wypoczynek, który na długo pozostanie fantastycznym wspomnieniem.

 

Źródła rzeki Bóbr znajdują się w Czechach, na zboczu Zaclerskiego Grzbietu (Žacleřsky hřbet), na wysokości 700- 780 m n.p.m. w miejscowości Bobr. Rzeka płynie początkowo na północny-wschód, u podnóża Szczepanowskiego Grzbietu i wpływa do zaporowego jeziora Bukówka. Poniżej zapory Bóbr płynie na wschód do Lubawki, a następnie na północ szerokim dnem Kotliny Kamiennogórskiej do Kamiennej Góry, gdzie od wschodu rzekę zasila Zadrna. Dalej Bóbr płynie na północ Kotliną Marciszowską meandrując jak rzeka nizinna, by za Marciszowem zmienić kierunek na północno-zachodni. Tu rzeka przeciska się przełomową doliną rozdzielając Rudawy Janowickie – po lewej i Góry Ołowiane – po prawej stronie i wkracza w Obszar Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jeden z piękniejszych odcinków rzeki – po obu stronach malownicze wzniesienia Rudaw Janowickich oraz zabytkowe pałace i parki. Za Wojanowem Bóbr wpływa do Kotliny Jeleniogórskiej, meandrując przepływa przez Jelenią Górę. Opuszczając kotlinę przedziera się przez malowniczy przełom Borowy Jar, który oddziela Pogórze Izerskie – po lewej i Góry Kaczawskie – po prawej stronie. Przepływa przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru i trzy malownicze jeziora zaporowe: Modre, Wrzeszczyńskie i Pilchowickie. Poniżej zapory pilchowickiej Bóbr płynie szeroką doliną Niecki Lwóweckiej na północ do Lwówka Śląskiego i meandrując dopływa do Bolesławca, a dalej wpływa na Nizinę Śląską. Płynąc na północ do Szprotawy przepływa przez Bory Dolnośląskie. Poniżej Żagania Bóbr przecina zachodnią część Wału Trzebnickiego i zachodni skrawek Niziny Wielkopolskiej. W Krzywańcu rzeka rozdziela się na starorzecze i kanał. Starorzecze wiedzie do Dychowa, gdzie łączy się poniżej elektrowni z kanałem derywacyjnym prowadzącym do zbiornika Dychów. Płynąc przez kolejny sztuczny zbiornik Jeziora Stary Raduszec, Bóbr wpływa do Odry poniżej Krosna Odrzańskiego.

Krajobraz towarzyszący rzece, z pozycji siedzącego w kajaku, jest bardzo urozmaicony, w kilku miejscach widoczna jest Śnieżka. Stan wody w Bobrze ulega częstym wahaniom, a dla kajakowania najlepsze są miesiące wiosenne: marzec, kwiecień i maj, gdy spływają górskie wody śniegowe oraz przeważnie deszczowy lipiec. Dla kajakarzy rzeka dostępna jest od Kamiennej Góry aż do ujścia do Odry. Szlak kajakowy Bobru jest dość uciążliwy dzięki wielu koniecznym przenoskom. Mijany teren obfituje w znaczną ilość zabytków – zamki, dwory i pałace, ciekawe obiekty przyrodnicze i dobrą infrastrukturę turystyczną (miejsca noclegowe, wyżywienie) oraz komunikacyjną (prawie do każdego miejsca można dojechać samochodem lub pociągiem). Obok trasy szlaku kajakowego wiedzie wyznakowany turystyczny szlak rowerowy ER-6 „Dolina Bobru” z Lubawki do Bolesławca. Ponadto obszar przy Bobrze nasycony jest pieszymi szlakami turystycznymi. Stwarza to możliwość wielodysyplinowego uczestnictwa w czynnym zwiedzaniu i rekreacji.

Źródło: http://www.pttk-jg.pl/kajakiem.html, Andrzej Mateusiak - Jelenia Góra

Kilometraż turystyczny rzeki Bóbr opracowano według atlasu: „Podział Hydrograficzny Polski” – Cz. I. Zestawienie liczbowo-opisowe, Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej, Warszawa 1983 r. i znajduje się on pod powyższym adresem.


Serdecznie zapraszamy do odwiedzin Gminy Wleń i wodnego szlaku rzeki Bóbr,
który oferuje niezapomniane przeżycia oraz piękne
krajobrazy!

Zdjęcia:

Urząd Miasta i Gminy Wleń

| Realizacja: IDcom.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Realizując wymogi Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE prosimy o zapoznanie się z udostępniona na stronie internetowej: www.bip.wlen.pl informacją na temat przetwarzania przez Urząd Miasta i Gminy Wleń danych osobowych.