Festyny, pikniki: Rodzinne, Historyczne, Integracyjne, Letnie, Gminne, impreza plenerowa, impreza otwarta, impreza dla rodziców z dziećmi

Dzień Otwarty Domów Przysłupowych w „Kuźni nad Bobrem” w Przeździedzy

28 maja 2017 od: 11:00 do 15:00
59-610 Wleń, Przeździedza 25 , Wleń, lwówecki, dolnośląskie
Przeździedza 25, 59-610 Wleń

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Domów Przysłupowych do naszej „Kuźni nad Bobrem”. Jak co roku impreza odbywa się w ostanią niedzielę maja (28.05.2017) i ma na celu ukazanie piękna i wyjątkowości regionalnej architektury charakterystycznej dla regionu Górnych Łużyc i Pogórza Izerskiego.


Domy przysłupowe (przysłupowo-zrębowe) są budowlami charakterystycznymi dla śląsko-czesko-saksońskiego pogranicza. Powstawały one na obszarach wiejskich prawdopodobnie już na przełomie XIV i XV wieku, a w kolejnych stuleciach były doskonalone. Ten rodzaj budownictwa "wynaleźli" prości, wiejscy rzemieślnicy poprzez kombinację konstrukcji zrębowej, szachulcowej i murowanej. Tym, co odróżnia je od innych rozwiązań stosowanych w budownictwie wiejskim jest przysłup. Ta drewniana konstrukcja z charakterystycznymi łukami otacza izbę zrębową i podtrzymuje górną kondygnację lub dach.
*Anna Zygma: Nasze Sudety
http://www.naszesudety.pl/xiii-dzien-otwarty-domow-przyslupowych.html


W ramach organizowanej imprezy zapraszamy Państwa do działającej kuźni w Przeździedzy 25. Tego dnia będziemy organizować śniadanie na trawie dla mieszkańców Przeździedzy oraz Dzień Dziecka dla dzieci z Przeździedzy i Marczowa.

Zapraszamy do spędzenia czasu w naszym przyjaznym gronie!


 

Urząd Miasta i Gminy Wleń

| Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.