Wleń miastem organów?
Wielu z ludzi mieszkających od lat we Wleniu nie zdaje sobie zapewne sprawy z tego, że w XVIII wieku na terenie miasta funkcjonował warsztat jednego z najsłynniejszych rodów organmistrzowskich Dolnego Śląska – rodu Meinertów. Organy budowane przez członków tej znakomitej rodziny wypełniały swym brzmieniem większość kościołów protestanckich usytuowanych w Kotlinie Jeleniogórskiej, i choć były to głównie instrumenty średniej wielkości zawsze odznaczały się doskonałym brzmieniem oraz wysoką jakością techniczną
i estetyczną. Meinertowie wykształcili bowiem swoisty styl widoczny zarówno w kompozycji prospektów (czyli reprezentacyjnych fasad organów) –przyczyniając się w znacznym stopniu do rozwoju tzw. śląskiego typu prospektu - jak i w dyspozycjach swych instrumentów (czyli doborze głosów, strukturze brzmieniowej).
Protoplastą rodu był pochodzący z okolic Głogowa młynarz (budowniczy młynów) – Friedrich Meinert, jednak jego potomkowie trudniący się budową organów osiedli we Wleniu gdzie działali do połowy XIX wieku. Wiadomości dotyczące biografii jak i dokumentacja działalności warsztatów poszczególnych członków tego bardzo rozgałęzionego rodu nastręcza pewne trudności. W wyniku wojen napoleońskich, Wleń został prawie doszczętnie spalony w 1813 roku, a archiwum kościoła ewangelicko-augsburskiego zawierające dokumenty z tego obszaru po II wojnie światowej uległo rozproszeniu, znajdując się ponadto częściowo w rękach prywatnych, co znacznie utrudnia dostęp do niego. Mimo to odnalezione materiały archiwalne pozwoliły określić bliżej działalność 8 członów rodziny trudniących się sztuką organmistrzowską, na którą składają się:
- budowa 34 instrumentów (w tym m.in. w Kościele Ewangelickim we Wleniu)
- rozbudowy i przebudowy 9 organów
- remonty 11 instrumentów
Dostępny archiwalny materiał ikonograficzny pozwala przypuszczać ponadto autorstwo Meinertów w przypadku ok. 12 instrumentów. Niezależnie od rodzaju wykonywanych prac Meinertowie odznaczali się sumiennością i profesjonalnym podejściem przynosząc chlubę nie tylko własnemu warsztatowi ale również miastu. Warto więc wydobyć ich z mroków niepamięci i przywrócić godne miejsce w historii Wlenia.
W czerwcu bieżącego roku podczas Dni Wlenia zapraszam serdecznie na wystawę fotograficzną i wykład poświęcony życiu i twórczości Meinertów podczas którego będzie można nie tylko poznać bliżej historię rodu ale również zapoznać się z zachowanymi i niezachowanymi instrumentami oraz prospektami pochodzącymi z warsztatu mistrzów.
Dr Małgorzata Zuchowicz
Opublikowano: 06 kwietnia 2018 10:15
Kategoria: Aktualności
Wyświetleń: 257