Kolonia nocka dużego w kościele św. Mikołaja Biskupa we Wleniu

Kościół św. Mikołaja Biskupa we Wleniu (link otworzy duże zdjęcie)

Kościół św. Mikołaja Biskupa we Wleniu zdaje się, że oprócz wiernych czy turystów, upodobały sobie ten kościół nietoperze. To właśnie ich kolonia rozrodcza, a dokładnie kolonia nocka dużego licząca ok. 2000 osobników, od wielu lat zamieszkuje zimą poddasze świątyni. W 2013 r. Telewizja Polska nagrała nawet w kościele jeden z odcinków serialu przyrodniczego o wleńskich nietoperzach, objętych specjalnym programem ochronnym. Pierwszy kościół w tym miejscu zbudowano prawie 800 lat wcześniej, oczywiście z fundacji pary książęcej, Henryka Brodatego i Jadwigi Śląskiej. Do tej budowy użyto ogromnych bloków skalnych zwożonych z okolicznych gór. Miały zabezpieczyć świątynię przed podtopieniami przez rzekę Bóbr, które już wówczas dawały mieszkańcom się we znaki. Powodzie jednak nie oszczędziły kościoła, podobnie jak pożary i wojny. Dzisiejszą świątynię wzniesiono w 2. poł. XIX w., jedynie jej wieża pochodzi z XV w.

Zimowy sen nocka dużego trwa od września lub października do kwietnia. Nietoperz zimuje w miejscach, gdzie temperatura nie spada powyżej kilku stopni Celcjusza. Znajduje się wówczas w stanie hibernacji, w czasie którego utrzymuje obniżoną, lecz stałą temperaturę ciała. Przy zimowym niedoborze pokarmu, nie musi wówczas zbędnie wydatkować energii potrzebnej na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych.

Z cyklu Bajkowe Karkonosze
Fot: Przemysław Zatylny Fotografia

Opublikowano: 01 marca 2018 15:06

Kategoria: Aktualności

Wyświetleń: 413

Urząd Miasta i Gminy Wleń

| Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.