Podpisanie Deklaracji Sudeckiej. Wleń, 11.12.2017r.

Podpisanie Deklaracji Sudeckiej (link otworzy duże zdjęcie)

W dniu 11 grudnia 2017 roku w Zespole Szkół im. Św. Jadwigi Śląskiej we Wleniu odbyło się podpisanie Deklaracji Sudeckiej. Na spotkaniu gościliśmy Wicewojewodę Dolnośląskiego Kamila Zielińskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Iwonę Krawczyk, rektorów i pracowników naukowych uczelni wyższych, oraz blisko 100 wójtów,burmistrzów i starostów regionów Jeleniogórskiego i Wałbrzyskiego. Gospodarzami tego spotkana byli Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej pomysłodawca tego działania oraz Artur Zych Burmistrz Miasta i Gminy Wleń. Pan Prezydent Szełemej kilka miesięcy temu wskazał problem braku w następnej perspektywie finansowej środków europejskich skierowanych do Województwa Dolnośląskiego. Wynika to z faktu, że 1,5 roku temu nasze województwo osiągnęło wskaźnik dochodowości na poziomie 75% średniego PKB Unii Europejskiej.

Ale nasze województwo to dwa regiony o znaczącej różnicy w dochodowości region północny (Wrocław i KGHiM) bardzo bogaty i mniej zamożny region południowy gdzie mieszkamy o dochodowości znacznie poniżej 75% unijnego PKB. Dlatego strategia Sudecka ma być wstępem do programu unijnego skierowanego na nasze tereny po roku 2021. To spotkanie to wspólne działanie wszystkich samorządowców z południa Dolnego Śląska w celu uzyskania możliwości finansowania inwestycji w przyszłości. Miejsce spotkania nie było przypadkowe. Zaproponowałem Wleń, ponieważ jesteśmy gminą, gdzie jeszcze przez wiele lat będziemy potrzebowali środków zewnętrznych po to by rozwiązać podstawowe problemy takie jak wodociągi, kanalizacja czy remont dróg.

Zebrani Goście obejrzeli również program artystyczny przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół im. Św. Jadwigi Śląskiej oraz wysłuchali mini występu Renaty Galik.

Więcej zdjęć na naszym Facebooku - kliknij i zobacz!


źródło: Burmistrz Miasta i Gminy Wleń
Fot. Adam Kondratowicz / Urząd Miasta i Gminy Wleń

Opublikowano: 12 grudnia 2017 13:50

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 534

Urząd Miasta i Gminy Wleń

| Realizacja: IDcom-jst.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.