Dzień Otwarty Domów Przysłupowych w „Kuźni nad Bobrem” w Przeździedzy

Dom przysłupowy w Przeździedzy / Gmina Wleń (link otworzy duże zdjęcie)

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Domów Przysłupowych do „Kuźni nad Bobrem”. Jak co roku impreza odbywa się w ostatnią niedzielę maja (28.05.2017, godz: 11.00-15.00 i ma na celu ukazanie piękna i wyjątkowości regionalnej architektury charakterystycznej dla regionu Górnych Łużyc i Pogórza Izerskiego.

Domy przysłupowe (przysłupowo-zrębowe) są budowlami charakterystycznymi dla śląsko-czesko-saksońskiego pogranicza. Powstawały one na obszarach wiejskich prawdopodobnie już na przełomie XIV i XV wieku, a w kolejnych stuleciach były doskonalone. Ten rodzaj budownictwa "wynaleźli" prości, wiejscy rzemieślnicy poprzez kombinację konstrukcji zrębowej, szachulcowej i murowanej. Tym, co odróżnia je od innych rozwiązań stosowanych w budownictwie wiejskim jest przysłup. Ta drewniana konstrukcja z charakterystycznymi łukami otacza izbę zrębową i podtrzymuje górną kondygnację lub dach.

*Anna Zygma: Nasze Sudety
http://www.naszesudety.pl/xiii-dzien-otwarty-domow-przyslupowych.html

W ramach organizowanej imprezy zapraszamy Państwa do działającej kuźni w Przeździedzy 25. Tego dnia będziemy organizować śniadanie na trawie dla mieszkańców Przeździedzy oraz Dzień Dziecka dla dzieci z Przeździedzy i Marczowa. Zapraszamy do spędzenia czasu w naszym przyjaznym gronie!

Opublikowano: 25 kwietnia 2017 08:13

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 673

Urząd Miasta i Gminy Wleń

| Realizacja: IDcom-web.pl

logo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Informacja o dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji

Projekt "Przebudowa strony www Gminy Wleń i dostosowanie jej do potrzeb osób niepełnosprawnych" współfinansowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w ramach konkursu: Dofinansowanie budowy lub dostosowania stron internetowych podmiotów realizujących zadania publiczne do potrzeb osób niepełnosprawnych.